Higiena jamy ustnej

Skaling, piaskowanie, polishing, fluoryzacja – to zabiegi, które poprawiają nie tylko estetykę, ale również zapobiegają chorobom jamy ustnej.

Skaling

Zabieg ten przeprowadza się w celu usunięcia złogów oraz kamienia. Najczęściej stosowany jest skaling ultradźwiękowy. Końcówka skalera wibruje z dużą częstotliwością, a wibracje te przenoszone są na zęby i rozbijają kamień –ten jest później wypłukiwany przez wodę.

Piaskowanie

Piaskowanie jest dobrym uzupełnieniem dla skalingu. Polega na usunięciu osadów, przebarwień i drobin kamienia nazębnego. Do wykonania zabiegu używane jest urządzenie zwane piaskarką. Końcówka urządzenia wypuszcza pod ciśnieniem wodę zmieszaną ze środkiem do piaskowania, który usuwa z powierzchni zębów osad i przebarwienia.

Polishing

Ten zabieg powinien być wykonywany po skalingu i piaskowaniu. W trakcie polishingu zęby są polerowane, co utrudnia ponowne osadzanie się kamienia nazębnego. Na zęby jest nakładana specjalna pasta o właściwościach oczyszczających i polerujących. Następnie zęby są polerowane specjalnymi gumkami i szczotkami, które czyszczą również powierzchnie międzyzębowe. Po zabiegu zęby są gładkie, co daje uczucie świeżości i czystości.

Lakierowanie zębów (Fluoryzacja)

Po dokładnym oczyszczeniu zębów można wykonać zabieg lakierowania. Polega on na pokryciu zębów specjalnym lakierem z fluorem przy użyciu pędzelków. Lakier pozostaje na zębach przez jakiś czas, dzięki czemu fluor jest uwalniany stopniowo. Dzięki fluoryzacji znacznie redukuje się występowanie próchnicy.
Zabieg fluoryzacji przeprowadzony w gabinecie dentystycznym jest bezpieczny i dostarcza znacznie większą ilość fluoru niż w przypadku domowej fluoryzacji.

Każdy z tych zabiegów powinien być powtarzany w częstotliwości uzgodnionej ze stomatologiem lub z higienistką. Dzięki temu zęby będą nie tylko bielsze, ale i zdrowsze – brak kamienia oznacza zdrowsze dziąsła, a regularne dokładne czyszczenie i fluoryzacja niwelują ryzyko wystąpienia próchnicy.

Call Now Button