SKALING
Skaling zębów to proces usuwania osadu nazębnego i kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Kamień nazębny, znany również jako twardy osad, to zmineralizowane pozostałości bakterii, które gromadzą się na powierzchni zębów. Osad nazębny natomiast, to miękka substancja złożona z bakterii, resztek jedzenia i innych zanieczyszczeń, które również osadzają się na zębach.
Celem skalingu jest usunięcie tych szkodliwych substancji, które mogą prowadzić do poważnych problemów związanych z jamą ustną, takich jak zapalenie dziąseł, choroba przyzębia czy utrata zębów. Skaling ma na celu wspieranie długotrwałego zdrowia jamy ustnej i zapobieganie poważnym chorobom.
Zabieg ten przeprowadza higienistka stomatologiczna w celu usunięcia kamienia z wykorzystaniem ultradźwięków. Podczas zabiegu występuje zjawisko kawitacji, czyli rozbijania cząsteczek wody przez ultradźwięki.
PIASKOWANIE
Piaskowanie jest dobrym uzupełnieniem dla skalingu. Polega na usunięciu osadów, przebarwień i drobin kamienia nazębnego. Do wykonania zabiegu używane jest urządzenie zwane piaskarką. Końcówka urządzenia wypuszcza pod ciśnieniem wodę zmieszaną ze środkiem do piaskowania, który usuwa z powierzchni zębów osad i przebarwienia.
POLEROWANIE
Ten zabieg powinien być wykonywany po skalingu i piaskowaniu. W trakcie polishingu zęby są polerowane, co utrudnia ponowne osadzanie się kamienia nazębnego. Na zęby jest nakładana specjalna pasta o właściwościach oczyszczających i polerujących. Po zabiegu zęby są gładkie, co daje uczucie świeżości i czystości.
LAKIEROWANIE
Po dokładnym oczyszczeniu zębów można wykonać zabieg lakierowania. Polega on na pokryciu zębów specjalnym lakierem z fluorem przy użyciu pędzelków. Lakier pozostaje na zębach przez jakiś czas, dzięki czemu fluor jest uwalniany stopniowo. Dzięki fluoryzacji znacznie redukuje się występowanie próchnicy.
Zabieg fluoryzacji przeprowadzony w gabinecie dentystycznym jest bezpieczny i dostarcza znacznie większą ilość fluoru niż w przypadku domowej fluoryzacji.
Każdy z tych zabiegów powinien być powtarzany w częstotliwości uzgodnionej ze stomatologiem lub z higienistką. Dzięki temu zęby będą nie tylko bielsze, ale i zdrowsze – brak kamienia oznacza zdrowsze dziąsła, a regularne dokładne czyszczenie i fluoryzacja niwelują ryzyko wystąpienia próchnicy.